Zámek Mníšek
pod Brdy

Vznešená noblesa první republiky, záhadná zámecká kaple i zážitkové prohlídky. 

To vše můžete zažít v klasicistním zámku v Mníšku. Se zdejšími šlechtickými rody se můžete zblízka seznámit na jednom ze dvou návštěvnických okruhů. Na své si na návštěvě u zámeckého pána Serváce přijdou i děti.

Rezidence koželuha Serváce

Viděli jste pohádku Tajemství staré bambitky 2? Potom při prohlídce tohoto bohatě zařízeného zámku určitě poznáte celou řádku interiérů i exteriérů, do kterých se zde filmaři zamilovali.

Původně se však jednalo o mnohem menší hrádek z roku 1355. Dlouhých 200 let zde vládl rod Vratislavů z Mitrovic, po nájezdu Švédů ale celý hrad upadl a zchátral. V tomto žalostném stavu ho odkoupil zbohatlický dobrodruh Servác Engel. Strohá a chladná tvrz se pod jeho rukou postupně měnila ve vznešenou aristokratickou rezidenci.

Mezi poslední zámecké pány patří Theodorich Kast, který celý objekt nechal na začátku 20. století zrekonstruovat. Šlechta tu žila až do období první republiky, a právě noblesní atmosféra této epochy se navždy otiskla do dnešní podoby zámku.

Piknik v zámeckém parku

Zapomeňte na nezáživné prohlídky, v Mníšku se nudit rozhodně nebudete. Kromě dvou klasických okruhů můžete svou návštěvu pořádně okořenit. Co se třeba vydat na mrazivě tajemnou noční prohlídku?

Uvidíte, že nadšené budou i děti. Na zážitkové prohlídce pro nejmenší je za sahání na věci nikdo napomínat nebude, právě naopak! Můžou si samy vyzkoušet, z jakých látek jsou ušité závěsy a potahy, nebo si zazvonit na zvoneček pro služebnou. Hned u zámku je udržovaný park jako stvořený pro piknik.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Autem

Z Restovny se do Mníšku autem dostanete za deset minut, stačí nabrat směr na Dobříš.

Autobusem

Můžete také využít autobusové linky 317, která vás zaveze přímo na mníšecké náměstí.

Na kole

Příznivce šlapacích i elektrických kol potěší udržovaná cyklostezka. Do Mníšku vede přes Černolice a tuto čtrnáctikilometrovou vyjížďku okolo lesa zvládnete urazit zhruba za hodinu.