Vyhlídka a přírodní rezervace Zvolská homole

Chcete si užít královský výhled na vlnící se meandry Vltavy, odkud máte jako na dlani domečky ve Vraném i sídliště na jižním cípu Prahy?

Stačí vystoupat na skalnatý vrch, který byl spolu se svým okolím v roce 1989 právem vyhlášený za přírodní rezervaci. Na své si přijdou i fanoušci železnice: Právě skrz tuto skálu prochází nejdelší tunel na trati legendárního Posázavského pacifiku.

Stepi a stepníci

Chráněné území na pravém břehu Vltavy zahrnuje několik unikátních biotopů. Listnaté lesy se prolínají se skalnatou stepí, zarostlými starými pastvinami a vřesovišti.

Díky tomu tu můžete obdivovat hned několik chráněných druhů rostlin i živočichů. Mezi rozesetými netřesky roste koniklec luční, zahlédnout můžete i rychlé zelené ještěrky. Domov tu má nápadný druh pavouka, stepník rudý se signálně červeným zadečkem.

Ztracené hradiště pravěkých lidí

Podle výzkumníků je tato jedinečná lokalita ceněná i díky své bohaté historii. Nacházelo se tu prý hradiště, ve kterém žili pravěcí lidé. Strategická poloha nahrává i středověkému hradu.

Dnes tu sice žádné trosky ani původní příkopy nenajdeme, procházka zdejšími dubovými lesy ale rozhodně vybízí aspoň k představám, jaký výhled se ze skály otevíral před stovkami let.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Autem + pěšky

Z Jíloviště se vydejte přes Zbraslav na druhý břeh Vltavy až do Zvole, autem tuto 16 km dlouhou trasu zvládnete za 20 minut. Odtud vás potom dvoukilometrová turistická stezka dovede přímo k vyhlídce. Na tento pěší výlet si vyhraďte zhruba hodinu a půl.

Delší cesta pro odvážné

Kdo se cítí na větší výšlap, může na tuto naučnou stezku s názvem „Na Zvolské homoli“ vyrazit už ve Vraném. Pěší trasu si tím prodloužíte na 5,5 km, energii můžete po cestě dočerpat na jednom ze tří odpočívadel.