Velká a Malá Amerika

Český Grand Canyon i tajemstvím obestřené místo legend o posledním úkrytu esesáka Hagena.

Kdo jednou navštíví zatopené lomy Velká a Malá Amerika, ten se k těmto výletním cílům rád vrací. V každém ročním období je tu totiž co obdivovat.

Limonádový Joe a mstivý Hagen

Velká Amerika je zatopený vápencový lom, který díky průzračné vodě v okolní krajině vyniká jako tyrkysově modré oko. Impozantní je i svými rozměry, na délku má zhruba 800 metrů, na šířku 200 metrů a sahá až do hloubky 100 metrů!

Na koupání vás ale lákat nebudeme, brána do lomu je trvale uzavřena. Někteří odvážlivci se zkouší do lomu slanit, bohužel to ale každoročně končí řadou vážných úrazů. Proto si jezero raději prohlídněte jen z okružní stezky, která vede nahoře po jeho obvodu.

Toto jedinečné místo se ocitlo několikrát v objektivu kamer filmových studií, natáčel se tu Limonádový Joe, Akumulátor i historické drama Jan Žižka.

Má ale i svou temnou minulost. V 50. letech se stal lom cílovou stanicí pro 2000 politických vězňů, kteří zde museli snášet drsné pracovní podmínky i kruté zacházení dozorců. Temná je také legenda o Hansi Hagenovi, příslušníkovi SS. Údajně se zde na konci války skrýval a jeho duch má na svědomí dodnes řadu nevyjasněných zmizení a úmrtí. Pro jeho přivolání prý stačí zazvonit na starý důlní zvon…

Malá Amerika a lom Mexiko

Celá oblast je doslova prošpikovaná starými lomy, jako je Mexiko nebo Malá Amerika. Ta je s Velkou Amerikou dokonce vzájemně propojená labyrintem podzemních štol.

Štoly jsou pro veřejnost opět nepřístupné, ale díky naučné stezce „Český Grand Canyon a Český Mauthausen“ můžete poznat celou oblast i její pohnutou historii. Stezka otevírá řadu nově zpřístupněných výhledů a jednotlivé infopanely jsou vyrobené z kolejnic, po kterých jezdili vozíky vězňů naložené kamením.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Autem

Autem zvládnete patnáctikilometrovou trasu od Restovny až k vyhlídce u Velké Ameriky za necelých 20 minut.

Na kole

Máte kolo? Potom se můžete vydat na vyjížďku, zabere zhruba hodinku cesty.

Autobusem

Autobusem je to trochu složitější: linkou číslo 318 dojedete do Řitky, kde přesednete na autobus č. 448 do Dobřichovic. Odtud už vás linka č. 311 doveze přímo do cílové zastávky s názvem Mořina.

Go To Top