Televizní vysílač Cukrák

Ikonický televizní a rozhlasový vysílač se nad okolními lesy vypíná více než 60 let!

Tato impozantní věž má úctyhodných 193,5 metrů a do provozu byla poprvé uvedena v roce 1961. Do té doby pokrýval Prahu a celé Střední Čechy pouze nedostatečný signál z pražského Petřína. Stejnojmenný vrch Cukrák, na kterém vysílač stojí, dostal svůj název po nedalekém zbraslavském cukrovaru.

Odolná ocelová kráska

Při pohledu na téměř dvousetmetrovou ocelovou věž vás možná napadne, jak může v takové výšce odolávat drsným povětrnostním podmínkám. Ačkoliv se se stavbou začalo už v roce 1959, odpovídá všem moderním bezpečnostním standardům. Ve věži je speciální mechanika, která dovede vyvážit až metrové výkyvy při silném větru. Ekologické vytápění potom zajišťuje odpadní teplo z chladiče v suterénu budovy.

Průměr věže u základny je 16 metrů, v nejvyšší části se zužuje pouze na 1,22 metru. Tento laminátový nástavec byl na vrcholek věže během přestavby nasazen pomocí vrtulníku. To musela být podívaná!

Proti korozi je vysílač (stejně jako jeho příbuzný na Žižkově) natřený speciální barvou z Nizozemska. Její životnost je minimálně 30 let, takže se natěrači na věži jen tak často nevidí.

Mufloni v brdských lesích

Vstup do vysílače veřejnosti bohužel není přístupný, na svačinu s výhledem ale můžete využít přilehlé odpočinkové místo. Za vidění rozhodně stojí i okolní lesy. Jsou protkané turistickými stezkami s vyhlídkami na údolí řeky a najdete v nich dokonce oboru s muflony.

Máte chuť na delší procházku? Ohromte se výhledem na velký Zbraslavský kamenolom vzdálený 6 kilometrů. Tento lom patří k největším producentům drceného kamene v celé České republice.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Pěšky

Po žluté turistické trase jsou to od Restovny pouhé 2 kilometry příjemné procházky.

Autem

Z Jíloviště na Cukrák je to coby kamenem dohodil. Autem pětikilometrovou trasu zvládnete za pár minut.