Skalní vyhlídka Hvíždinec

Dechberoucí výhled do údolí řeky Berounky, bílé skály a klikatá lesní stezka v barevném smíšeném lese.

To jsou tři hlavní důvody, proč skalní vyhlídka Hvíždinec stojí za tu trošku námahy a zadýchání.Na cestu vás zavede jedna z turistických stezek buď z Dobřichovic, nebo z Řitky. V obou případech se na kraji lesa připravte na prudší stoupání pod korunami majestátních buků, bříz a borovic. Jakmile dorazíte na hřebenovku, máte to nejhorší za sebou. Odteď už to bude skoro po rovince!

Po stopách prvních turistů

Na skalnatém ostrohu se vypíná první skalisko s vytesanými schody, které vytvořil Klub českých turistů na konci 19. století. Mimochodem, o mimořádnosti skal vás může přesvědčit i fakt, že sem směřovala úplně první výprava tohoto klubu v roce 1892. Oproti tehdejším turistům se tady výhledem moc nepokocháme, brání mu zalesněný pás.

Na druhém skalním výstupu už si ale fanoušci výhledů a panoramatických momentek krajiny přijdou rozhodně na své. Ve výšce 476 metrů se vypíná skalní vyhlídka Hvíždinec, která odděluje jehličnatý les od smíšeného. Jako na dlani máte pohled na lesknoucí se Berounku a nedaleké Řevnice. Při troše štěstí můžete zahlédnout i kousek nejvyšší věže hradu Karlštejn. Tak schválně, kdo ji uvidí jako první?

Hvízdání dravců a kamenné moře

Žádnou věžičku jste neviděli? Nevěšte ramena. Stačí se chvilku zaposlouchat a dost možná mezi šuměním větru v korunách stromů uslyšíte i hvízdání dravců poletujících okolo. Právě podle těchto zvuků dostala vyhlídka své jméno. Bílé skály jsou vytvořené z tzv. drábovských křemenců. Tato extrémně tvrdá hornina byla dřív používána na pražské dlažební kostky, tzv. kočičí hlavy.

Když z vyhlídky sestoupíte o kousek níž, octnete se rázem v kouzelné krajině suťového moře. Stovky mechem obrostlých kamenů jsou tu poházené po celém svahu a vytváří atmosféru zapomenutého kraje na míle daleko od ruchu civilizace.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Pěšky

Nejrychleji se k vyhlídce dostane přes Černolice. Celá cesta vám zabere necelé dvě hodiny.

Autem

9,7 km (15 min.) směrem do Dobřichovic kde můžete zaparkovat. Odtud po modré turistické stezce přímo k vyhlídce.

Autobusem

Autobusem číslo 317 do Řitky a z autobusové zastávky pěšky přibližně hodinu po modré turistické stezce, až na vyhlídku.