Skála a trosky hradu Kazín

Jsou kamenné trosky pozůstatkem středověkého hradu nebo pravěkého osídlení? 

Kdo a proč vytvořil na skále nápis Kazín? U této čtyřicetimetrové skály vztyčené přímo nad hladinou Berounky si přijdou na své příznivci historie i krásné přírody.

Podnikavý hostinský

Historikové pozůstatky kamenného objektu na skále přisuzují středověkému hradu s názvem Bluk, který byl poprvé písemně zmíněn už v roce 1327. Při pozdějších výkopech se mezi obvodovými zdmi z opuky našla řada dobových předmětů jako jsou meče, ostruhy nebo keramika. Archeologové tady také objevili stopy osídlení už z pozdní doby kamenné.

Název Kazín přisoudili lidé této skále a hradním troskám až v novověku. Odkazovali se přitom na lidovou pověst, podle které tu měla své sídlo Kazijedna z dcer dávného vojvody Kroka.

Této legendy potom nápaditě využil místní hostinský. Na skálu připevnil nápis Kazín, aby do obce přilákal turisty a zároveň si tím nenápadně zvýšil i své vlastní tržby. Jo, korunka ke korunce…

Romantika trampských osad

Když se vydáte na sever od skály, narazíte na původně trampskou osadu Kazín. V místě bývalého kamenolomu na ni navazuje další osada s poetickým názvem Údolí hvězd.

Příznivce trampingu už tu dnes moc často nepotkáte, některé tradice ale prý chataři dodržují dodnes. Patří mezi ně třeba slavné nohejbalové turnaje na místním hřišti.

Ani se vám nechce vracet domů? Potom se ještě můžete pokochat výhledy na Berounku na stezce vedoucí přímo na skalním masívu. Dříve tu vedla turistická trasa, z bezpečnostních důvodů byla ale zrušená. Proto pozor na nohy, zrádně to tu klouže! S trochou opatrnosti je cesta průchozí a otevírá fantastické výhledy do údolí řeky.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Autem

Autem jeďte z Jíloviště směrem na Dolní Počernice, až ke skále má trasa 9 kilometrů.

Autobusem

Z Jíloviště můžete využít také autobus číslo 318. Na zastávce „K chatám“ přestoupíte na spoj s číslem 242, výstupní zastávkou jsou „Lipence“. Odtud je to na skálu už jen kousek.

Pěšky

Anebo si na Kazín vyšlápněte pěšky: z Jíloviště vás modrá turistická stezka dovede až k cíli. Trasa měří 4,6 km a ujdete ji do hodiny a půl.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org