Přírodní památka Černolické skály​

Černolické, nazývané také Čertovy skály jsou úplně první horolezecké skály v Čechách.

Tento kouzelný skalní masív s tajemnou atmosférou zdolali doboví nadšenci už v roce 1905. Díky lehké až střední obtížnosti můžete zkusit štěstí i vy, radši ale prosím s patřičným jištěním. Výhled na vrcholky brdských hor a vysílač Cukrák si však můžete vychutnat i jako pěší turisté.

Hledejte trilobity a mloky 

Skalní masív spadá pod geologicky a paleontologicky významnou lokalitu Barrandien a z výšky připomíná hřbet pravěkého ještěra. Toto přirovnání není daleko od pravdy. Hornina je totiž tvořená sedimenty pískovce, ve kterých jsou dodnes patrné úlomky trilobitů a ramenonožců. Objevíte na výpravě jednoho z nich?

Možná budete mít štěstí spíš na dosud žijící ohrožené druhy, jako je mlok nebo strakapoud. Z rostlin dotváří tajuplnou atmosféru vřes, mechorosty a vzácný zvonek jemný.

Pomsta rozzuřeného čerta

Ale zpátky k lezení. Čertovy skály tvoří několik věží: Dvojitá, Střední, Severovýchodní a věž zvaná Kulisa. Nejvyšší z nich má okolo 30 metrů a dohromady tu vede 60 tras, převážně lehké a střední obtížnosti. Právě díky tomu jsou Čertovy skály oblíbeným místem horolezeckých škol.

Vrtá vám hlavou, odkud se vzal název těchto skal? Podle staré pověsti za ním stojí sázka svatého Kiliána s čertem. Jak už to tak bývá, pomstychtivý ďábel prohrál. Ze vzteku pohodil obrovské bloky kamenů na zem a víckrát už se v kraji neukázal. Doufáme, že vy si tento pohádkový výlet na rozdíl od něj vychutnáte i opakovaně!

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Pěšky

Nejrychlejší cestou je vyrazit z Restovny do Černolic (5,3 km). Odtud už se napojíte na červenou naučnou stezku. Na skály je to z Černolic jen 948 metrů, cesta tam i zpátky tedy zabere okolo 40 minut.

Autem

4,8 km (6 min.) směrem do Černolic kde můžete zaparkovat. Z Černolic už to je na skály kousek.

Zdroj foto: www.brdyapodbrdsko.cz