Modřanská cyklostezka

Příznivci kol a koleček, zbystřete!

Na této oblíbené rekreační trase se můžete parádně projet na kole, koloběžce i inline bruslích. Trasa začíná v centru Prahy u Mánesa a končí ve Vraném nad Vltavou.

Začínáme u Mánesa

Modřanská cyklostezka navazuje na stezku nazvanou Vltavská. Ta začíná v samém centru Prahy, poblíž Mánesa. Připravte se na nejrůznější povrchy – od drkotající dlažby až po nový hladký asfalt.

Stezka nás provede Podolským nábřežím okolo Výtoně až pod Barrandovský most. Od Mostu inteligence pokračuje okolo golfového hřiště Hodkovičky ulicí Vltavanů k vlakovému nádraží Modřany a Komořany. Právě mezi ulicí Vltavanů a Modřany povrch stezky nejvíc potrápí. Je tu stará silnice s mnoha výmoly.

Ledňáčci v Modřanských lagunách

Za odměnu se ale po překonání kritického úseku můžete pokochat jednou z nejmalebnější části celé trasy. Krásné Modřanské laguny přechází do rozmanitých chatiček a upravených záhonů místní zahradní kolonie.

Mimochodem, víte, odkud se tyto tůně v Modřanech vzaly? Byly vybudovány uměle v 19. století jako ochrana před povodněmi. Proti velké vodě se ale později vybudovaly jezové kaskády a laguny tak ztratily svůj původní význam. Postupným zarůstáním zde vznikl jedinečný lužní ekosystém, ve kterém se zabydlela řada ohrožených druhů. Obdivovat tady můžete pestrobarevné ledňáčky a potápky.

Končíme ve Vraném

Nedaleko Radotínského mostu se ozývá štěkot z kynologického cvičiště a podél železniční trati už stezka míří na Zbraslav. Odtud mohou cyklisté pokračovat dál až do Vraného nad Vltavou.

Na trase panuje hlavně o víkendech opravdu čilý ruch, společně se o ni dělí chodci, cyklisti, koloběžkáři i bruslaři. Pokud si chcete cestu užít bez lidí, vyrazte během pracovního týdne.

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Na kole

Modřanská cyklostezka je od Jíloviště na opačné straně Vltavy. Na druhý břeh můžete přejet po zbraslavském mostě, vzdáleném od Restovny 7,5 km. Na kole tam jste za 30 minut.