Hrad Karlštejn

Kdo by neznal Karlštejn, jeden ze symbolů české gotiky a naší země vůbec?

Tento výjimečný hrad nechal vystavět Karel IV. v roce 1348 jako nedobytnou pevnost pro uložení korunovačních klenotů a vzácné sbírky svatých relikvií. Tyto poklady zde byly umístěny na počátku husitských válek a bezpečný úkryt je chránil po dobu téměř 200 let.

Nejcennější na světě

Ohromující krása a vnitřní síla, tak popisují návštěvníci srdce Karlštejnu, Kapli svatého Kříže. Zasloužený údiv vyvolávala už v době svého vysvěcení. Kaple se nachází v dobře opevněné hradní Velké věži, a právě tady byly odjakživa ukryté nejvzácnější poklady.

Strop kaple tvoří pole křížové klenby pokryté zlatem a stovkami skleněných čoček symbolizujících hvězdnou oblohu. Spodní část je potom osázená polodrahokamy ve tvaru křížů. Výzdoba odpovídá tehdejšímu popisu Nebeského Jeruzaléma, mystického města popisovaného v Knize Zjevení.

Nejcennější je ale vyhrazený prostor kaple, kde byly uchovávány korunovační klenoty a ostatky svatých. Toto místo je osázeno 129 deskovými obrazy z dílny tehdejšího mistra Theodorika. Obrazy pochází ze 14. století a jedna se o nejrozsáhlejší a zároveň nejlépe zachovalou sbírku gotické malby v celosvětovém měřítku! Pozor, na rozdíl od ostatních karlštejnských okruhů se na prohlídku Kaple sv. Kříže musíte předem se objednat na telefonu 777 464 726 nebo e-mailem: .

Na kafe s kastelánem

V současnosti můžete krásy Karlštejna obdivovat na jednom ze tří návštěvnických okruhů. Kromě zmíněné Kaple svatého Kříže se můžete seznámit s císařskou rezidencí Karla IV., nebo se porozhlédnout po okolí z kouzelné vyhlídky na Velké věži.

Pokud chcete zažít něco zcela jedinečného, vybírejte z mimořádných okruhů. Co třeba exkluzívní večerní prohlídka v malé šestičlenné skupině, když na hradě utichne každodenní ruch? Na jiné mimořádné prohlídce vás kastelán Ing. Lukáš Kunst seznámí s Karlštejnem trochu z jiného pohledu a navštívíte i běžně nepřístupné prostory.

Nové expozice

Už jste na Karlštejně byli a všechno viděli? Možná budete překvapení, jak moc se změnil. Hrad totiž prochází od roku 2020 rozsáhlou rekonstrukcí, která bude zakončená v roce 2023. Spolu s renovací chátrajících původních prostor vzniklo také několik úplně nových expozic. Nenechte si je ujít!

Užijte si výlet!

Kudy kam?

Autem

Autem je to z Restovny na Karlštejn necelých 16 km, trasu urazíte zhruba za 20 minut.

Autobusem

Využít můžete také autobus č. 318 ze zastávky Jíloviště (4 minuty chůze od Restovny) na Smíchovské nádraží. Odtud už můžete přestoupit na jednu z pravidelných vlakových linek směr Beroun, které zastavují v obci Karlštejn. Hromadnou dopravou budete v cíli zhruba za 45 minut.

Go To Top