Cyklotrasy v Brdech

Jak to vypadá v ráji cyklistů? Nejspíš jako v Brdech, kde na vás čeká celkem 270 udržovaných cyklotras. 

Navštívit můžete lovecký zámeček hraběte Colloredo-Mannsfeld, zdolat brdskou hřebenovku, nebo pozorovat ohrožené druhy ptáků u Padrťských rybníků, největší vodní plochy v regionu.

Hřebenovka pro náročné

Máte horské kolo a spoustu energie? Nenechte si ujít cyklostezku po hřebeni Brd. Trasa začíná v Černolicích (6,5 kilometrů od Restovny). Na cestě můžete obdivovat jedinečné Černolické skály, poutní kapličku Skalka a výhledy na Mníšek i nedaleký Kytín. Cesta vede až do Zadní Třebáně a pokud ji zvládnete celou, budete mít v nohách téměř 50 km.

Po stopách mořských orlů

Další zajímavá trasa začíná ve Spáleném Poříčí. Přes prastaré bukové lesy vás zavede k Padrťským rybníkům, největší vodní ploše v regionu. Kromě stříbřité hladiny můžete pozorovat ohrožené druhy ptáků včetně orla mořského a čápa černého. Kousek od rybníků se rozkládá rašeliniště. Cestou zpátky do Spáleného Poříčí se otevírá celá řada pěkných vyhlídek.

Na rozdíl od náročnější brdské hřebenovky je tato trasa vhodná i pro úplné začátečníky. Převýšení není velké a po většinu této 55 km dlouhé cesty budete ukrytí ve stínu lesních cest.

Tři trubky

Oblíbeným cílem cyklistů je také lovecký zámeček Tři Trubky, který nechal na konci 19. století vybudovat hrabě Jeroným Colloredo-Mansfeld. V období první republiky zde rád pobýval Tomáš Garrigue Masaryk i jeho pozdější nástupce Edvard Beneš.

Na zámeček vás zavede trasa z Rožmitálu, po které můžete přes Strašice a hamr v Dobřívi dojet až do Rokycan.

Nemáte auto? Nevadí

S přepravou kol vám pomůže Cyklobus Brdy spojující Dobřichovice, Mníšek pod Brdy a Kytín. Tato speciální cyklistická linka jezdí v nepracovní dny od 26. března do 31. října po trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy – Kytín. V Dobřichovicích spoje v obou směrech navazují na vlaky na Prahu a Beroun.

Užijte si výlet! 

Kudy kam?

Na kole

Hned u Restovny se můžete napojit na cyklotrasu Mníšecko, která se později rozděluje na modrou (směr Měchenice, objíždí Davli) a červenou (směr Klínec). Dojet můžete do Mníšku pod Brdy (14 km), odkud vybočují mnohé další trasy.